اجتناب از ده عنوان از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی داخلی

رده : طراحی داخلی
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

10-of-the-most-common-interior-design-mistakes

به همان اندازه که چندین ترفند ساده و کوچک در متفاوت ساختن فضا میتوانند تاثیر گذار باشد، متناسب با آن دوری از اشتباهات در طراحی داخلی در ایجاد فضایی مناسب می‌تواند در رسیدن به فضایی بهینه، زیبا و کارآمد موثر باشد.
تمیز، شناسایی و آگاهی از روشهای درست و نادرست باعث تبدیل یک محیط شلوغ و پر هرج و مرج به یک فضای منظم و سامان یافته و همچنین آرام بخش خواهد گردید، که دارای نظم، توازن و احساس زیبایی برای افراد مخاطب خود می‌باشد. دراین نوشتار به وضوح و روشنی به چندین اشتباه رایج پرداخته شده است:

۱- از تجهیز و مبله بیش ازحد اتاق خودداری نمایید.
ابعاد یک اتاق و محیط به اندازه‌ای مشخص جهت مبلمان، اکسسوری و تزیینات برنامه ریزی و ساخته شده است، استفاده بیش از حد از محدودیت فضای اتاق باعث ایجاد محیطی مشابه انباری از تجهیزات، مبلمان، اکسسوری و تزیینات خواهد شد.
مبلمان شما فضایی را پر می‌نماید که در تعریف این فضا مبلمان باید بکوشد فضایی با خصوصیات جذابیت و کاربرد خلق نماید. همچنین در این فضا باید به سهولت و راحتی حرکت، رفت و آمد، و حدود دسترسی مناسب انجام پذیرد

در نگاه اول نباید فضا احساس تنگی و شلوغی را القا نماید، جهت رفع این مسئله برخی از المانها را از لحاظ موقعیت تغییر دهید و جابجا نمایید، و یا در صورت امکان آنرا حذف کنید. گاهی قرار دادن و چیدمان مبلمان به تنهایی و بدون موضوعات دیگر تاثیر گذار خواهد بود.

درصورتی که پس از جابه جایی مبلمان همچنان احساس تنگی درآن محیط وجود دارد بطور حتم برخی از المانها را حذف نمایید. اتاق بیش از حد مبله شده باعث می‌گردد اتاق شما کوچکتر از ابعادی که هست به نظر آید و همچنین رفت و آمد افراد را در محیط دشوار می‌نماید.
e-decorating-mistakes-2

۲- سعی نکنید برخی از المانها را به زور در محیط چیدمان کنید.
مبلمان و تجهیزاتی که در فضا قرار می‌گیرند باید متناسب با آن فضا باشند، همانطور که یک مبلمان مینیمال و کوچک در یک فضای بزرگ نمایی همانند یک خانه عروسکی، بی دست و پا و نامتعادل می‌سازد، در مقابل آن یک مبلمان بزرگ برای یک محیط کوچک احساس نا متعادل شده و تنگ شده را منتقل می‌نماید.
قبل از آنکه مبلمانی را برای اتاق در نظر داشته باشید و یا قصد خرید تجهیزات جدیدی را داشته باشید تمامی المانهایی مانند نیمکتها، میز، کمد و تخت را از لحاظ قرار گیری در فضای داخلی بررسی نمایید و از اندازه‌های آنها بطور کامل مطمئن شوید که از جهات طول، عرض و عمق متناسب با فضای اتاقهای شما باشند. انجام این اشتباه، یک اشتباه پرهزینه خواهد بود!
e-decorating-mistakes-3

۳-گره درهم ریختگی ایجاد نکنید.
ما نیازی به درهم ریختگی در محیط نداریم. استفاده بیش از حد از اکسسوری و لوازم غیر ضروری بیش از آنکه در راستای تزیین محیط باشند گاهی باعث هرج مرج، در هم برهمی و آشفتگی محیط می‌گردنند.

احساسی از تعادل، نظم، آرامش، جریان و حرکت برای هر فضای طراحی شده‌ای ضروری هستند. هنگامی که بیش از حد درهم ریختگی در محیط وجود دارد باعث ایجاد حواس پرتی، آشفتگی و اختلال در کارهای افراد ساکن در آن محیط می‌گردند. آشفتگی و در هم ریختگی را با مشاهده پیرامون محیط به سادگی میتوان شناسایی و رفع نمود، اصولا موضوعات و المانهای محیط به این چند دسته تقسیم می‌شوند:

– المانهایی که باید باشند.
– المانهایی که مهم هستند ولی شامل بایدی نیستند.
– المانهایی که در نبود آنها مسئله‌ای پیش نخواهد آمد.
پس شما می‌توانید تمام المانهایی که بدون آنها مسئله‌ای پیش نخواهد آمد از محیط حذف نمایید. و این حذف را تا جایی انجام دهید که به یک تعادل در محیط و چیدمان برسید.
e-decorating-mistakes-4

۴-قربانی نور ضعیف نشوید.
نور پردازی یکی از عناصر کلیدی و مهمترین عنصر طراحی می‌باشد. فضای شما باید امکان ورود زیاد نور طبیعی را داشته باشد. منابع نور طبیعی را با پرده ها و لوازم جانبی (اکسسوری‌ها) مسدود نکنید. حتی نور یک روز ابری را از محیط طراحی خود حذف نکنید.

نور طبیعی را با قرار دادن اشیایی که دارای بازتاب هستند، و یا بهره‌گیری از آیینه‌ها می‌توانید دراتاق و محیط خود بطور مستقیم منتشر نمایید. شما باید بیش از یک منبع نور و روشنایی برای طراحی فضا و همچنین نور سقفی استفاده نمایید.
در صورت نیاز به نورهای بیشتر، متناسب با ابعاد محیط از لامپ‌ها و سکنکس‌های بیشتری استفاده نمایید. این روشنایی‌ها باید به اندازه کافی محیط را روشن نمایید و بیش از حد نیز شدید و آزار دهنده نباشند.
e-decorating-mistakes-6

۵-قبل از انتخاب رنگ، مبلمان و تجهیزات خود را سفارش ندهید.
قبل از هر اقدام و خریدی در خصوص تجهیزات، تزیینات، اکسسوری و مبلمان رنگ خود را انتخاب نمایید، مطابقت و ایجاد هارمونی بین عناصر مانند دیوارها و پرده‌ها و بعد مبلمان بسیار اصولی تر و راحت تر از انتخاب رنگ برای مبلمان، فرشها، پرده ها و بعد عناصر ماکرو مانند دیوارها می باشد. ابتدا رنگهای محیط را بررسی و انتخاب نمایید، سپس عناصر میکرو و جز را براساس آن سفارش دهید.

جهت سفارش و خرید از فروشگاه پالتهای رنگ و نمونه‌های پارچه را جهت بررسی رنگ انتخابی شما درخواست نمایید، چند نمونه رنگ را مجددا در خانه بیاورید و بررسی مجدد نمایید. به دلیل اینکه در طول روز و ساعتهای متفاوت نور طبیعی بر رنگهای انتخابی شما تاثیر گذار هستند، نمونه رنگهای انتخاب شده را در تمام طول روز و در نورهای متفاوت محیط بررسی نمایید، و قبل از انتخاب نهایی رنگ حداقل به مدت ۲۴ ساعت نمونه‌های بررسی شده و پالتهای رنگ را ترک کنید.
e-decorating-mistakes-7

۶-اهمیت بودجه را دست کم نگیرید.
بیش از اندازه هیجان زده و مشتاق نباشید و خیلی خرید نکنید. هرگز نخواهید همه چیز را یکباره خرید کنید، و هزینه زیاد انجام ندهید.
بهترین چیزهایی که امروز توان سفارش و خرید آن را دارید انجام دهید، نه آن چیزی که فکر می‌کنید فردا توان و استطاعت خرید آنرا دارید. هزینه و بودجه‌ای در نظر بگیرید و همان را انجام دهید.

تمام وسایل و اکسسوری ها نیاز نیست یکباره سفارش داده شوند، یک فضا در طراحی داخلی به آرامی و در طول زمان خلق می‌شود، پس به آرامی پیش بروید.
Contemporary Living Room Extension Designs  White Sofa Modern Fi

۷-تنوع کافی نیست.
همه اجناس خود را از یک منبع و فروشگاه خرید نکنید. شما نمی‌خواهید همه چیز هماهنگ بوده و یا باهم مطابقت داشته باشند. دکوراسیون و فضای طراحی داخلی دارای شخصیت و بعد می‌باشد، و این بعد، وقار و شخصیت به سادگی در عناصر نمی‌تواند اتفاق بیافتد، اگر همه چیز یکسان باشد.
e-decorating-mistakes-10

۸-پنجره‌های خود را پنهان نکنید.
میله پرده ها، پوششها و پرده های بیش ازحد پایین آمده یکی از رایج ترین اشتباهات طراحی داخلی است. میله پرده ها بر روی سقف باید به گونه‌ای نصب شوند که احساس ارتفاع و بزرگی را منتقل نمایند. میله پرده‌هایی که درارتفاع پایین و پایین تر از سقف نصب می‌گردند، احساس کوچکتر شدن اتاق از اندازه واقعی را ایجاد می نمایند.
e-decorating-mistakes-C

۹-پشت تمام مبلمان ها را در برابر دیوار قرار ندهید.
این یکی از شایعترین اشتباهات در چیدمان طراحی داخلی می‌باشد.این کار و چسباندن مبلمان به یکدیگر جهت یک فضای صمیمی و یک کنفرانس خوب است، پس شما با این هماهنگی و ساخت گروه مبلمان و چسباندن به یکدیگر صحنه ای کوچک در فضا ایجاد نموده‌اید. هدف ما این نیست که هیچ مبلمانی را در پشت به دیوار قرار ندهیم، مگراینکه شما در حال برنامه ریزی برای داشتن یک حزب بزرگ و یا ایجاد فضایی جهت رقص در محیط باشید!
e-decorating-mistakes-D

۱۰-تنها یک نقطه کانونی نداشته باشید.
نقطه کانونی و مرکزی به محیط شما نظم و جهت می‌دهد. یافتن عنصری که افراد با ورود به اتاق شما از آن پیامی دریافت می‌نمایند، و بدین ترتیب نیاز به عناصری هست که جسور، برجسته و بزرگ باشند و بیانیه یا پیامی را منتقل نمایند.
انتخاب برخی ازعناصر شبیه یک پنجره بزرگ قرمز، یا یک آثار هنری بزرگ و یا شومینه جز نقاط کانونی و مرکزی محیط می‌باشند. اتاق خود را به خوبی مشاهده نمایید سازمان یافته و متعادل، این متناسب و قابل قبول می‌باشد که نقاط کانونی بیش از یک نقطه ایجاد نمایید.
e-wall-color

تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram