فیلیپ نیگرو – تقاطع

رده : تاریخچه, سبک ها, مبلمان, نمادهای طراحی معاصر, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

فیلیپ نیگرو - تقاطع

یکی از شاخص‌ترین آثار مبلمان فیلیپ نیگرو، طراح فرانسوی، که به راستی یکی از نمادهای برتر طراحی معاصر به شمار می‌رود، مجموعه‌ کاناپه‌های متداخل و پازل‌گونه‌ی موسوم به تقاطع است.

قطعات این مجموعه که احجامی با فرم‌ها، رنگ‌ها و رنگ‌مایه‌های گوناگون هستند، به شکل‌های مختلفی در هم فرو رفته و ترکیب‌های متنوعی از دکوراسیون محیطی می‌آفرینند. این مجموعه در سال ۲۰۰۹، از سوی شرکت معتبر فرانسوی لاین‌روزت با عنوان تلاقی در نمایشگاه مبلمان ایم شهر کلن معرفی شد و در کوتاه‌زمان، در کتاب‌های مرجع تاریخ طراحی مورد نقد و تجلیل قرار گرفت.

نیگرو در این طرح، مجموعه‌ای از یونیت‌های مستقل، با حجم، فرم، رنگ، رنگ‌مایه (تنالیته)، چگالی ابر و رویه‌ی متفاوت آفریده و استفاده‌گر را به یک بازی خلاقانه برای آفرینش ترکیبِ فضایی مورد نظر خویش فراخوانده است؛ ترکیب‌هایی نامتقارن که افزون بر نیازهای زیبایی‌شناختی استفاده‌گر، نیازهای عملکردی و ارگونومی او را نیز به شایستگی پاسخ می‌گویند. نکته‌ی خلاقانه‌ی دیگر اینکه نیگرو، در بخشی از این مجموعه، فصلِ مشترکِ میان دو قطعه‌ی مبلمان را نیز به عنوانِ یک حجمِ هندسی جداگانه ارائه کرده و با رنگی آمیخته از دو رنگِ دو قطعه‌ی اصلی، بدان شخصیت و هویتی مستقل بخشیده است.

این بازیگوشی با احجامِ هندسی و تداخل آنها با یکدیگر که در دیگر آثار نیگرو نیز به چشم می‌خورد، به روشنی بیانگرِ تجسمِ خلاقِ این طراح فرانسوی است. این طرح در سال ۲۰۰۹، موفق به دریافت جایزه‌ی «بهترینِ بهترین‌ها»ی از مسابقه‌ی نقطه‌ی قرمز آلمان – که از معتبرترین رقابت‌های طراحی جهانی است – و نیز مسابقه‌ی طراحی و جوانان شد

Confluences, Designed by Philippe Nigro, Manufactured by Ligne Roset, France, 2009.
پژوهش و برگردان:
انتشار: تحریریه بانی فرم
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram