داماسک

رده : اصطلاحات, سبک ها, شناخت مواد, طراحی داخلی, مبلمان, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

داماسک

که در حقیقت از واژه عربی دمسق و یا دمشق گرفته شده است به نوعی از سوریه ای گفته می شود شامل ابریشم، پشم، کتان، پنبه و الیاف مصنوعی با یک الگوی بافته شده به صورت گلدار و نقوش برجسته و یا مسطح.

:
تولید داماسک به پنج روش از مراکز بافندگی بیزانس و اسلامی آغاز شد، نام داماسک از کلمه شهر دمشق (به انگلیسی:Damascus) گرفته شده، شهری بزرگ و فعال در زمینه تجارت و به عنوان بخشی از جاده ابریشم که در تولید این پارچه نقش بسزا و پایه ای داشته است. داماسک پس از قرن نهم در خارج از اسپانیای اسلامی کمیاب گردید، اما در برخی از نقاط در قرن سیزدهم دوباره زنده شد.

کلمه داماسک در زبان اروپای غربی در اواسط قرن ۱۴ در فرانسه ظاهر گردید، و در ایتالیا در قرن ۱۴ توسط ماشینهای ریسندگی پدید آمد. از قرن ۱۴ تا ۱۶ اغلب داماسک ها به صورت تک رنگ، مواج، اطلس وار و براق تولید شدند. داماسک های دو رنگ، به صورت رنگهای مکمل و متضاد تولید و سپس رنگهای طلایی و رنگارنگ چشم اندازهای فلزی و … به آن افزوده گردید. در قرون وسطایی بیشتر از پارچه های ابریشمی و پس از آن بافندگان از پارچه های کتانی و پشمی استفاده می کردند.

کاربردهای مدرن:
داماسکهای مدرن توسط دستگاه های بافندگی کامپیوتری طراحی و تولید گردیدند، و داماسک های منوکروماتیک یا تک رنگ بر روی ابریشم، کتان، الیاف ابریشم مصنوعی، با نقوش گل، اطلس وار، طرح میوه، و طرح های دیگر به صورت تولید انبوه گسترش یافتند. نماو ظاهر چشمگیر این نوع پارچه ها به لحاظ انعکاس نور و چشمگیر بودن برای مخاطب باعث گردید در صنایع متفاوت، مانند ، صنعت مد، پارچه مبلمان، ها، المان های طراحی داخلی مانند پنل پرده، کوسن های مبلمان و… گسترش پیدا کنند.

شیوه بهره گیری از داماسک می باشد و اوج محبوبیت این الگو در قرون ۱۵ تا ۱۷ میلادی بوده است، به یاد داشته باشید روشهای استفاده از داماسک همراستا با سبکهای بوده و فضاهای پدید آمده با این روش منحصر بفرد و بدون رقیب، با شکوه و مجلل خواهد بود.

و برگردان: محمود عباسی

تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram