نگاهی بر سیر تحول تاریخی طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی (قسمت دوم)

رده : تاریخچه, سبک ها, مبلمان, مقالات, نمادهای طراحی معاصر, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی

ادامه (قسمت اول)

۲- مبلمان سبک مدرن:
وقوع انقلاب صنعتی و در پی آن شکل‌گیری فناوری تولید انبوه که به تولید اقتصادی و استانداردسازی محصولات انجامید، فرایند طراحی و تولید مبلمان و دکوراسیون را دستخوش تحولی ژرف و شگرف نمود. در پی توسعه‌ی فناوری‌های نوین صنعتی، کارکرد مبلمان از حدود تشریفاتی و تجملی بسیار فراتر رفت و نقشی ملموس در زندگی روزمره‌ی اقشار گوناگون جامعه ایفا کرد. هرچند، فناوری نوین ماشینی، در آغاز مورد انتقاد جدی هنرمندان و صنعتگران دستی واقع شد، اما به‌تدریج با ارائه‌ی قابلیت‌های بی‌نظیر خود، خیل عظیمی از طراحان و نوپردازان را به خود جلب کرد و سرچشمه‌ی بسیاری از سبک‌های نوین طراحی و تولید شد. دیری نگذشت که مبلمان به همه‌ی فضاهای زیست انسانی وارد شد و نقش عمده‌ای را در بهبود و ارتقای کیفیت زندگی و در نهایت تغییر سبک زندگی به عهده گرفت.

جنبش هنرها و صنایع دستی انگلستان که به اهتمام نظریه‌پرداز و منتقد مشهور، جان راسکین و طراح نوآفرین، ویلیام موریس شکل گرفت، نخستین واکنش جدی هنرمندان به قابلیت‌های صنعتی نوین بود. این جنبش، با احیای ارزش‌های هنری گذشته، کوشید تا فناوری نوین ماشینی را به خدمت هنر و طراحی درآورد و به این ترتیب، از خشکی و یکنواختی محصولات صنعتی بکاهد.

در پی این حرکت، مفهوم مبلمانِ سبک مدرن، در جنبشی دیگر که به جنبش هنر نو (آرت نوو) مشهور شد، در سراسر اروپای اواخر سده‌ی نوزدهم فراگیر شد و به عنوان یک حرکت هنری نوگرا، منشأ بسیاری از شاهکارهای طراحی در جهان شد. شاید بتوان چارلز رنه مکینتاش، معمار خلاق اسکاتلندی را، نخستین سبک مدرن نامید. او نخستین بار با ارائه‌ی فرم‌های هندسی و خطوط راست در آثارش، شالوده‌ی مبلمان مدرن را بنیان نهاد و چالشی نوین پیش روی طراحان مبلمان گشود. در پی فراگیری جنبش هنر نو در سراسر اروپا، مفهوم مبلمان نوگرا به تدریج توسعه یافت و در پی آن، سبک آرت‌دکو در فرانسه و سپس آمریکا شکل گرفت. آرت‌دکو، با پرهیز از فرم‌های ارگانیک آرت‌نوو، به روی فناوری آغوش گشود و با بهره‌گیری از فرم‌های هندسی و رنگ‌های جسورانه، راه را برای توسعه‌ی مبلمان مدرن باز کرد.

در نهایت، مبلمان مدرن، در پی دستاوردهای مدرسه‌ی باهاوس در آلمان، به اوج شکوفایی و اثربخشی رسید. بنیانگذاران و استادان باهاوس، در حقیقت، نخستین پیشگامانی بودند که طراحی مبلمان مدرن و کاربردی را از دیدگاهی علمی و تخصصی، سرلوحه‌ی فعالیت‌های خویش قرار دادند و مفهوم مبلمان را در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها، ملموس و فراگیر کردند.

بخش عمده‌ی آثار مبلمان در سده‌ی بیستم میلادی تا اوایل دهه‌ی ۸۰، در گستره‌ی مبلمان مدرن قرار می‌گیرد. مبلمانی که بر پایه‌ی پژوهش‌‌های علمی زیبایی‌شناسی، ارگونومی (مهندسی عوامل انسانی) و نیز پژوهش در شناخت خواص مواد و مصالح و فرایندهای تولید شکل گرفته‌اند.


در نگاهی کلی، مهم‌ترین سبک‌های مبلمان مدرن را می‌توان به اجمال به شرح جدول ۲ برشمرد:

عنوان سبک محل پیدایش تاریخ پیدایش
جنبش هنرها و صنایع دستی ۱۸ انگلستان ۱۹۱۰- ۱۸۸۰ م.
جنبش هنر نو (آرت‌نوو) ۱۹ فراگیر در سرتاسر اروپا و ایالات متحده ۱۹۱۰- ۱۸۹۰ م.
سبک آرت دکو ۲۰ فرانسه ۱۹۴۵- ۱۹۲۵ م.
ساخت‌گرایی (کنستروکتیویسم) ۲۱ روسیه ۱۹۳۲- ۱۹۱۷ م.
مکتب باهاوس ۲۲ آلمان ۱۹۳۳- ۱۹۱۹ م.
سبک دی‌استایل ۲۳ هلند ۱۹۳۱- ۱۹۱۷ م.
سبک پاپ‌آرت ۲۴ انگلستان و ایالات متحده ۱۹۶۰- ۱۹۵۰ م.

جدول ۲: مهم‌ترین سبک‌های مبلمان مدرن و محل و تاریخ پیدایش هر یک

طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی


تصویر ۲: نمونه‌هایی از طراحی مبلمان در دوران مدرن
پژوهش و برگردان:
نگاهی بر سیر تحول تاریخی طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی (قسمت اول)
نگاهی بر سیر تحول تاریخی طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی (قسمت دوم)
نگاهی بر سیر تحول تاریخی طراحی مبلمان از دیدگاه سبک‌شناختی (قسمت سوم)
آزادگان، ایمان، مجله ی دکومان (نشریه ی انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون ایران)، نگاهی بر سیر تحول تاریخی طراحی مبلمان از دیدگاه سبک شناختی، شماره‌ی ۲۲، پاییز ۱۳۹۴، ص ۶۵-۵۶
فهرست منابع
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram