گرسیک، صندلی مدیچی

رده : تاریخچه, مبلمان, مقالات, نمادهای طراحی معاصر, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

گرسیک، صندلی مدیچی

بازیگوشی با سطوحِ هندسی و تعاملِ فضاهای مثبت و منفی، در طرحِ نسبتاً اخیر برای مدیچی نیز به روشنی آشکار است. ، این صندلی را در سال ۲۰۱۲ بنا به گفته‌ی خود، بر روی کف کارخانه‌ی ماتیازی طراحی کرد. ماتیازی، یک کارخانه‌ی صنایع چوب در ایتالیاست که هم از ابزار سنتی تولید بهره می‌گیرد و هم به جدیدترین فناوری‌های تولید مجهز است. فرم این صندلی دقیقاً بر پایه‌ی مواد، ماشین‌آلات، و البته، مهارت استادکاران این کارخانه شکل گرفت.

مدیچی یک صندلی کوتاه با سطوحِ مورّب است که وضعیتِ بدنی راحتی را برای استراحت کاربر فراهم می‌کند و با وجودِ پیکره‌ای ایستا بر چهار پایه‌ی مایلِ باریک‌شونده، ماهیتی پویا و جهنده را به نمایش می‌گذارد. گویی حسی از طراحی بیونیک در آن نهفته است و به حشره یا پرنده‌ای می‌ماند که گویی عزمِ پرواز کرده است. همچون دیگر آثار گرسیک، پیش از آنکه بیانگرِ فرم یک صندلی متداول باشد، مجسمه‌ای انتزاعی و ساخت‌گرایانه را بازمی‌نمایاند.

مدیچی می‌تواند هم به عنوان یک عنصر مبلمانِ منفرد یا گروهی، در فضاهای خصوصی یا عمومی، هم در محیط‌های داخلی و هم در فضاهای باز، نقش‌آفرینی کند. این صندلی از سه نوع چوب در سه نسخه تولید می‌شود: چوب گردوی آمریکایی، صنوبرِ داگلاس، و چوب زبان‌گنجشک گرمادیده (چوبی که برای فضای باز مناسب است). همچنین، مدیچی، افزون بر جلوه‌ی چوب طبیعی، در طیفی از پوشش‌های رنگی گوناگون نیز عرضه می‌شود.

Medici Chair, Designed by Konstantin Grcic, Manufactured by Mattiazzi, Italy, 2012
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram