برادرانِ بُورُولِک – مجموعه‌ی مبلمان راحتی «کوئیلت»

رده : تاریخچه, مبلمان, نمادهای طراحی معاصر, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

مجموعه‌ی مبلمان راحتی

یکی دیگر از شاهکارهای طراحی که نام برادرانِ بُورُولِک را یدک می‌کشد و هم در عرصه‌ی زیبایی‌شناختی و هم در زمینه‌ی کارایی و راحتی، نمونه‌ای یگانه است، مجموعه‌ی مبلمان راحتی «کوئیلت» نام دارد. این مجموعه که مرکب از یک صندلی راحتی، یک نشیمن سه‌نفره و یک نشیمن بی‌پشتی (اتومان) است، در سال ۲۰۰۹ از سوی شرکت انگلیسی «استبلیشد و پسران» عرضه شده است.

کوئیلت، در زبان انگلیسی به معنی لحافِ نازک است و در این طرح به پوشش نرمِ لحا‌ف‌گونه‌ای اشاره دارد که روی مبلمان را به زیبایی می‌پوشاند. این رویه با الگوی هندسی لانه‌زنبوری، از یک پارچه‌ی کششی با فناوری بالا ساخته شده که قطعاتی جداگانه از ابر درون خانه‌های شش‌گوش آن را می‌پوشاند و آنگاه بدون رویه‌کوبی، بر روی یک پوسته‌ی فایبرگلاس به ظرافت جای می‌گیرد.

در این طرح نیز، ظرافتِ هنر دستی با فناوری پیشرفته‌ی صنعتی یگانه شده است. طرحِ شبکه‌مانند این لحافِ به اصطلاح چهل‌تکه، افزون بر آنکه یک جلوه‌ی هندسی طبیعت‌گرایانه را به نمایش می‌گذارد، ماهیتی تزیینی دارد و نوعی احساس راحتی و امنیت به این صندلی کاربردی می‌بخشد. کوئیلت، در واقع، یک ساختارشکنی در طراحی نشیمن راحتی ساختارمند به شمار می‌رود و یک گزینه‌ی بصری چشمگیر و نمایشی به دوستداران مبلمان راحتی ارائه می‌دهد.

گفتنی است که این سبک از طراحی، تا حدودی به سبک طراحی زنانه‌گرای طراح اسپانیایی، پاتریشیا اُرکیولا شباهت دارد که می‌کوشد هنرهای دستی زنانه را به شکلی در مدرن احیا کند و به یک آمیزه‌ی ممتاز از سنّت و مدرنیته دست یابد

Quilt Furniture Collection, Designed by Ronan & Erwan Bouroullec
Manufactured by Established & Sons, Britain, 2009.
پژوهش و برگردان:
انتشار: تحریریه بانی فرم
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram