نشست تخصصی طراحی پایدار برگزار گردید

رده : اخبار داخلی, اخبار و رویدادها, رویدادهای داخلی, همایش و سمینار
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

نشست تخصصی طراحی پایدار

نشست تخصصی در حوزه توسط دکتر
صنعتی و فوق دکترای از دانشگاه بریتیش کلمبیا

موضوعات نشست:
طراحی و برنامه ریزی پایدار (Sustainable design and planning)
دیدگاه ارزیابی طرح براساس چرخه طول عمر (Life-Cycle assessment mindset)
طراحی احیایی (Regenerative Design)

طراحی پایدار یکی از مهمترین گرایش‌های نوین و معاصر طراحی جهان امروز به شمار می‌آید که هر روز بر ابعاد و دامنه آن افزوده تر می‌گردد، طراحی پایدار نوعی از طراحی است که قصد دارد به نیازهای امروز بدون لطمه زدن به منابع نسل‌های آینده پاسخ دهد.

در راستای این موضوع روز دوشنبه دوم آذر ماه ۹۴ نشست تخصصی طراحی پایدار در دانشکده معماری و دانشگاه علم و صنعت، به سخنرانی جناب آقای کشکولی (طراح صنعتی و فوق دکترای معماری از دانشگاه بریتیش کلمبیا) با حضور اساتید، دانشجویان و دانش‌پژوهان ، معماری و و با همکاری انجمن علمی دانشکده و دفتر فرهنگی معماری برگزار گردید.

نشست تخصصی طراحی پایدار

در ابتدا مقدمه ای پیرامون محور اصلی مباحث نشست، طراحی پایدار به عنوان یک رویکرد جهانی، تاریخچه ای از تعهد نامه های کمیته جهانی گسترش محیط زیست، گرایش بین رشته ای که در آن رشته های مکانیک، طب، بیولوژی، محیط زیست، هنر، ، طراحی محیط، فضا و… دخیل هستند توسط جناب آقای صادقی نایینی ارایه گردید.

پس از معرفی کوتاه رزومه تحصیلی و جناب کشکولی سه مبحث اصلی پایداری ، مقدمه و تعاریف طراحی پایدار مطرح گردید.
نکته اساسی در مباحث آغازین نشست اشاره به جایگاه طراح(دیزاینر) به عنوان لیدر شیپ می‌باشد، طراح در راس یک مجموعه و دیزاین را پیش از دیگران درک و تجسم می نماید و سرمایه گذاران،تیم ورک‌ها … را در بهینه ترین و صحیح ترین مسیر قرار خواهد داد،شغل و ارتباط خلق می نماید، بررسی خلاءها و ناپایداری های اجتماعی بخشی از وضعیت ناپایداری است ، که یکی از مهمترین وظایف یک طراح به شمار می آید.
ارکان های پایداری، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری محیط زیستی که هر کدام به یک اندازه نقش های مهمی در طراحی پایدار ایفا می نمایند، بر خلاف آنچه که در جوامع طراحی مطرح گردیده است و تنها رویکرد پایداری محیط زیست برجسته می نماید و مورد بحث قرار گرفته است.

نشست تخصصی طراحی پایدار

در سالهای اخیر، فرآیند و صنعتی سازی و جمع آوری ثروت در تمام جهان ایجاد کننده نوعی وحشت و حس محافظه کارانه در قشر خدماتی و سیاسی جوامع گردیده است. در قشر سیاسی به دلایل ایجاد قدرتهای مالی و ثروت، در قشر خدماتی احساس وحشت و قدرت، که منشا این وحشت، تاثیرات جانبی فعالیتهای و صنعتی، همچنین تجمل گرایی نا بخردانه بر روی سه المان (عنصر) جامعه، محیط زیست و اقتصاد می باشد. که نتیجه این وحشت لطمه به پایداری است. در قشر ثروتمند : تخریب محیط زیست، پتانسیل های اجتماعی و اقتصادی و در روی دیگر سکه قشر آسیب پذیری که برای زنده ماندن به تخریب همان منابع می پردازند.

در ادامه ایشان به کمیسیون براندتلند، که به طور رسمی در سال ۱۹۸۷ به عنوان کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه (WCED) شناخته شده است اشاره کردند .
( ماموریت کمیسیون براندتلند جهت اتحاد کشورهایی که به دنبال هستند تشکیل گردید. رئیس کمیسیون، گرو هارلم برونتلان، توسط خاویر پرز دکوئیار، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، در دسامبر سال ۱۹۸۳ منصوب شد. کمیسیون براندتلند رسما در دسامبر ۱۹۸۷ پس از انتشار “آینده مشترک ما”، به عنوان گزارش براندتلند (Brundtland Report) شناخته شده است….)

طراحی پایدار
“منابع اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی به یک اندازه مهم هستند.”
این گفته ای است که بارها بر روی آن تاکید شد، پایداری اقتصادی گردش صحیح منابع مالی در تمام سطوح اجتماعی می باشد، مبحث پایداری اجتماعی در برگیرنده پایداری اجتماعی صحیح، روانی، شخصیتی-اجتماعی و فیزیولوژیک () می باشد. در حقیقت اقتصاد پایدار، اجتماع پایدار و محیط زیست پایدار ارتباط متقابل و تاثیر گذاری مستقیم بر یکدیگر دارند:


طراحی پایدار

در ارتباط با اجتماع پایدار، نبود شغل، عدم فرصت های شغلی، سرپناه و… باعث ایجاد نا امنی و وحشت در جامعه می گردد، در همین راستا گرایشهای نوینی مانند طراحی جهانی، دیدگاه طراحی برای همه، رفع محدودیت های استفاده تعریف شده اند.

در انتها پایداری محیط زیستی در برگیرنده انسان است. در ادامه به عنوانهای عوامل محیطی در علم پایداری، عوامل مرتبط با فعالیت انسانی، چگونگی مدیریت، مدیریت مصرف، مدیریت انتشار پرداخته شد. همچنین در نتیجه گیری به سه نکته لازم و ضروری جهت ایجاد یک طرح و برنامه پایدار اشاره گردید:
به صرفه بودن طرح از نظر اقتصادی
به حداکثر رساندن تاثیرات مثبت اجتماعی
به حداقل رساندن تاثیرات منفی محیط زیستی

یکی دیگر از نکات ویژه این نشست بررسی جریان خطی عمر مواد (گهواره تا گور، مواد خام و یا دست دوم) و جریان چرخه ای مواد (اکو و اگرو) در قالب و اسلاید های از کانسپت های موفق بود که بخوبی بدان اشاره گردید.

Photography by Mahshid Kafili and Amin Taheri Moghadam
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram