کاغذ بر روی دیوار

رده : رنگ بندی, شناخت مواد, طراحی داخلی, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

Cheap-Home-Interior-design-with-Wallpaper

کاغذ روی دیوار

تاریخچه به چین باستان باز می گردد.چینی ها کاغذ برنج را ۲۰۰ سال پیش از میلاد بر دیوارهای خود می چسباندند، و آن را سال های سال مثل راز کرم ابریشم از سایر کشورها مخفی نگه داشتند تا اینکه در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را نزد اعراب فاش کرد که در نتیجه آنها نیز دانش کاغذ سازی را به اروپا منتقل کردند. از آن به بعد اروپائیان به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع را جهت نصب بر دیوارهای منزل خود می دادند، اما واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد.

نصب فرشینه‌ها‌ی تزئینی بر دیوارهای منازل از زمان قرون وسطی در میان طبقه تزار اول جامعه رواج داشت. این فرشینه های تزئینی هم به اتاق رنگ می داد و هم به عنوان لایه ای عایق میان دیوار سنگی و فضا ی داخلی عمل می کرد و در نتیجه گرمای درون اتاق را حفظ می کرد.با این همه فرشینه ها بسیار گران قیمت بودند و فقط افراد بسیار ثروتمند امکان تهیه آنها را داشتند و طبقه نیمه مرفه به دلیل قیمت بالای این فرشینه ها برای تزئین اتاق های خود از کاغذ دیواری استفاده می کردند. کاغذ دیواری های اولیه طرح هایی مشابه تصاویر فرشینه ها داشتند و گاهی اوقات ورقه بزرگ کاغذی مثل فرشینه ها به صورت آزاد روی دیوار نصب می شد و گاهی هم مثل امروزی روی دیوارها می چسباندند. آلبرشت دور که در زمینه چاپ تصاویر بزرگ و چاپ های تزئینی جهت آویختن بر دیوار فعالیت می کرد از افراد سرشناس در این رشته بود.

بزرگترین سفارش چاپی “طاق نصرت” بود که به سفارش مکسیلیان اول امپراطور روم در سال ۱۵۱۵ چاپ و تکمیل شد. این کاغذ دیواری ابعاد عظیم ۵۷/۳ در ۹۵/۲ متر را داشت و از ۹۲ ورق تشکیل شده بود و در چاپ دوره اول آن ۷۰۰ کپی از آن تولید شد تا پس از رنگ آمیزی دستی در قصرها بخصوص سالن های اجتماعات شهری آویخته شود.

در اواسط قرن هجدهم انگلیس به اولین تولید کننده و صادر کننده کاغذ دیواری اروپا تبدیل شده بود. با توسعه چاپ توسط نیروی بخار تولیدکنندگان انگلیسی موفق به تولید انبوه آن شدند که این امر منجر به کاهش قیمت و در نتیجه قابل خرید شدن آن توسط طبقه متوسط شد.

در آن زمان کاغذ دیواری به عنوان وسیله ای ارزان و موثر جهت روح بخشیدن به اتاق های تاریک و کوچک طبقه کارگر مورد توجه قرار گرفت و با شروع قرن بیستم کاغذ دیواری یکی از رایج ترین اقلام مورد استفاده در دنیای غرب شد.
در زمان ناصرالدین شاه پای این محصول به ایران باز شد. او علاقه خاص به شیوه های معماری و هنر غرب داشت. او در آن زمان با نوسازی کاخ گلستان با پوشاندن دیوارهای آن کاخ توسط کاغذ دیواری های وارداتی، از زمره نخستین افرادی شد که باب ورودی این محصول را به ایران گشود.

انواع کاغذ دیواری

– کاغد دیواری چاپی:
کاغذهایی که دارای طرح چاپی یا مواد پوششی هستند که نوعی دکوراسیون محسوب می شوند. روی این کاغذها یک طرح رنگی چاپ شده است که ممکن است به صورت بافت پارچه یا طرح برجسته نیز باشد. محکم ترین کاغذ دیواری چاپی کاغذ دولا نام دارد که در هنگام تولید دو لایه کاغذ را به هم می چسبانند. اکثر کاغذ دیواری های چاپی را می توان با دستمال خوب تمیز کرد و به راحتی کنده می شوند و برای افرادی که مدام تغییر دکوراسیون می دهند مناسب است. در زمان تولید کاغذ دیواری چاپی روی آن یک لایه پلاستیک بسیار نازک و شفاف می کشند و آن را ضد لک و ضد آب می کنند.

کاغذ دیواری چاپی قابل شستشو به صورت خود چسب نیز موجود است. روکش پلاستیکی قابلیت تحمل شستشوی ملایم را با مقدار کمی ماده تمیز کننده دارد اما نباید مدت زیادی آن را بمالید. کاغذ دیواری قابل شستشو برای اتاق هایی انتخاب می شود که هوای گرم و بخار دارند مثل آشپزخانه یا حمام. کنده شدن بسیار سخت است که تنها مشکل این کاغذ دیواری هاست.

– کاغذ دیواری وینیلی:
این کاغذها شامل یک لایه پلاستیک هستند که طرح روی آنها چاپ شده و به یک کاغذ زیری می چسبد. این نوع نیز می تواند سطح پارچه ای یا برجسته داشته باشد یا ممکن ظاهری فلزی داشته باشد که (فویل وینیل) نامیده می شود. پوشش این کاغذها کمی سخت تر از نوع قابل شستشو است که می توان برای پاک کردن لکه ها آن را سایید. با این حال باید مراقب بود تا زیاد خیس نشود زیرا باعث ور آمدن درزهای کاغذ دیواری می شود.

کاغذ دیواری وینیل به صورت خود چسب نیز موجود است و نصب راحتی دارد. پوشش پشت آن را کنده و به دیوار می چسبانند برای کندن آن را مقداری خیس می کنید که به راحتی کنده می شود. کاغذ دیواری های فوم وینیل مقاوم ترند، سطحی پوشیده از حباب پر هوا دارند که حالت بالشتی به آنها می دهد. سطح آن ممکن است پارچه ای یا برجسته باشد و شبیه به کاشی، سرامیک و یا چوبینه ها است ولی گرم است و برای اتاق هایی با دمای معتدل مناسب است. کاغذ دیواری وینیلی در حمام در مقابل بخار و لکه ها مقاوم بوده و تمیز کردن آن به وسیله مالش بسیار آسان است.

– کاغذ دیواری پارچه ای:
کاغذ دیواری پارچه ای با کاغذ پشتی جایگزین برای طراحی سطوح چاپی الیاف است. معمول ترین آن پارچه زیر (کنفی) است ولی دیگر مواد مثل ابریشم، فاستون، پشم،گونی و کتان باعث می شود که کاغذ دیواری ظاهری کم رنگ یا پر رنگ به خود بگیرد. به استثنای کنف که تا حدی گران قیمت است. نصب کردن و کندن آن تا حدی مشکل است. برای تزیین کردن و های لایت کردن جاهای کوچک مثل عقب نشینی دیوار مناسب است. نوع دیگر کاغذ دیواری های پارچه ای برای رنگ کردن می باشد.
این مواد را عموما به نام کاغذ دیواری های سفید یا برجسته می شناسند. ارزان ترین آنها کاغذهای چوبی معروف به اوتمل که دارای لایه های نازک چوب به صورت پراکنده بین یک لایه کاغذ ضخیم پشتی و یک لایه نازک رویی است.

– کاغذ دیواری چسبدار:
اکثر کاغذ های موجود در بازار امروزه به جز وینیل سنگین چسبدار عرضه می شود. نصب این کاغذها بسیار راحت است و به روی سطوح رنگ شده به خوبی می چسبد. ضد آب هستند که مدت های مدید روی سطوح مورد نظیر باقی می مانند. کافی است برگه ی چسبدار را از روی کاغذ جدا کنید و روی سطح مورد نظر بچسبانید و برای اینکه حباب نداشته باشد روی کاغذ دیواری با برس یا اسفننج بکشید تا حباب های ریز خارج شوند.

– کاغذ دیواری نواری:
این نوع کاغذ دیواری در طرح های متنوع در بازار موجود است. از این نوع کاغذ ساده برای نوارکشی سطح دیوارهایی استفاده می شود که در وضعیت بدی است و یا قبل ار کاغذ دیواری کردن می توان روی دیوار ناصاف و روزنه دار از آن استفاده کرد.

کاغذ دیواری های مدرن

– کاغذ دیواری های سه بعدی:
این کاغذ دیواری ها مخصوص کسانی طراحی شده است که چیزی بیش از طرح و رنگ دیوار برایشان اهمیت دارد. این کاغذ دیواری ها به راحتی نصب می شود و از ویژگی آنها برجسته بودن بودنشان است که یک فضای سه بعدی را روی دیوار ایجاد می کنند و می توانید با چرخاندن و تغییر بافت هر رنگ طرح و بافت دلخواه خود را ایجاد کنید وبا چسب کاغذ دیواری معمولی آنها را نصب کنید.

– کاغذ دیواری با سنسور گرمایی:
وقتی به این کاغذ دیواری نگاه می کنید تفاوت بین آن را با کاغذ دیواری معمولی نمی بینید و ظاهر آن شبیه کاغذ دیواری ممعمولی است. اما این کاغذ دیواری به گرما حساس است. وقتی رادیاتور یا وسیله ی گرمایی روشن است گل های آن نمایان می شود و در معرض گرما گل می دهد که در زیبا تر شدن اتاق کمک بزرگی می کند و حس خوبی را به حاضران منتقل می کند. با خاموش و روشن کردن رادیاتور می توانید تغیراتی ظریف و زیبا در اتاق خود ایجاد کنید.

– کاغذ دیواری جیب دار:
دیوار جیب دار به بزرگی یک پالتوی بزرگ، این طرح برای کسانی است که در آپارتمان خود محدودیت مکانی دارند و جای کافی برای ایجاد کردن کمد، قفسه و دراور ندارند.با نصب این کاغذ دیواری هم پوشش مناسبی برای دیوارهای خود انتخاب کرده اید و هم صاحب محفظه ذخیره کم جا شده اید. این جیبها معمولا کش می آیند و وسایل زیادی را در خود جای می دهند.ماجاگافزنیک طراح این کاغذ دیواری جالب است.

– کاربرد کاغذ دیواری:
راه حل قطعی بسیاری از مشکلات دکوراسیون کاغذ دیواری است. اگر دیوارها آسیب دیده اند و باید آسیب را مخفی کرد، یا اگر می خواهیم اتاق کسالت باری را ترمیم یا باز سازی کنیم یا اگر می خواهیم خطوط و بافت های خشن یا نا متعارف عناصر معماری اتاق را نرم و ملایم و عادی جلوه دهیم و راه حل همه ی اینها در پوشش دیوار نهفته است با استفاده از یک کاغذ دیواری مناسب زیبا حسی جدید و مقاومتی بالا به دیوار های خانه یا محل کار خود ببخشید. از نقش های گل دار ظریف تا نقش های بی پروای هندسی، از سادگی راه راه تا طرح های هنری با پرداخت هایی که طرح ،جنس و بافت ویژه ای را تقلید می کند و … گزینه هایی است که کاغذ دیواری در اختیار شما قرار می دهد.

تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram