Smart cover بسته ای جهت پروسه امداد

رده : اخبار جهانی, اخبار داخلی, اخبار و رویدادها, رقابت‌ها, رویدادهای جهانی, رویدادهای داخلی, مسابقات طراحی صنعتی
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

Smart cover بسته ای جهت پروسه ی امداد

عنوان : . برنده مسابقه iF public value student award 2016
مهسا حقی پناه و سبا صبور صادق زاده از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز دانشکده هنر و با طرح Smart cover برنده مسابقه iF public value student award 2016

درباره:
Smart cover بسته ای جهت پروسه ی امداد با رویکرد بهبود در سرعت و افزایش کیفیت و کاهش خطاهای انسانی است. این بسته شامل سه بخش می باشد: بافت هوشمند (Smart textile) ، برنامه مراقبت ویژه تریاژ (take care triage application) ، چشم سوم یا سیستم ردیابی (third eye). بافت هوشمند نوعی فراوری شده با مواد هوشمند است که پس از پیچیدن فرد بیمار داخل آن، به صورت خود به خود وی را آنالیز می کند. اطلاعات Electrocardiographic و pulse oximeter که مقدار اکسیژن سطح خون و ضربان قلب را نشان می دهند در این بافت هوشمند به صورت صفحه نمایش نوری وجود دارد.

همچنین سنسورهای plethysmographic که در قسمت قفسه سینه این بافت وجود دارد هر تغییری را در حجم ششها هنگام تنفس با فید بک نوری و قابل لمس برای امداد گر نشان می دهد. همانطور که می دانید شکستگی استخوان و یا خونریزی داخلی باعث تجمع خون در عضو صدمه دیده می شود که باعث افزایش دمای آن عضو است. سنسورهای Thermoelectric در این بافت هوشمند تغییر دما را با تغییر رنگ نشان می دهد. لکه قرمز روی کاور نشان دهنده خونریزی داخلی و لکه آبی نشان دهنده شکستگی استخوان است. راه دیگر برای نشان دادن خونریزی داخلی استفاده از آنتی آلبومین در این بافت هوشمند است چرا که به آلبومین موجود در عضو صدمه دیده واکنش نشان می دهد. قسمت شارژ الکتریکی که در کاور هوشمند جهت ذخیره انرژی الکتریکی در باتری تعبیه شده است تا مدارهای هوشمند را به کار بیاندازد.

اما اخیرا محققین پارچه های هوشمندی را ساخته اند که طی پروسه ی شست و شو به صورت خودکار شارژ می شود. همه اطلاعات پزشکی راجع به فرد مجروح براحتی از بافت هوشمند به گوشی موبایل فرد امدادگر منتقل می شود. این اطلاعات در اپلیکیشن مراقبت ویژه ذخیره می شود. کدهای تریاژ بر اساس اطلاعات ورودی به نرم افزار تعیین می گردد و این اطلاعات به کمک سیستم وایرلس و با ارتباط کاور هوشمند به روز می شوند. این اطلاعات می تواند به راحتی با امداد گران دیگر به شراکت گذاشته شود و یا به اولین مرکز امدادی فرستاده شود تا آنها آمادگی پذیرش مجروح را داشته باشند.

در این مسابقه ۳۳ طرح برنده شده اند و مراسم اهدای جوایز در اسفند ماه جاری در شهر مونیخ برگزار میشود.

سبا صبور صادق زاده و مهسا حقی پناه هر دو دانشجوی ورودی ۸۶ کارشناسی و ۹۱ ارشد دانشکده هنر و معماری واحد تهران مرکز هستند.

Smart cover:
According to statistics 60 percent of injuries in major accidents get permanent disability due to slow or insufficient triage process.
Smart cover (take care) is a rescue equipment for improving speed of triage process and increase quality of rescue by reducing human errors that occur due to high stress level.
This equipment has three different parts includes: smart cover, take care triage application and third eye (tracking system).
Smart cover made of smart textile that rescuer wrap injured person on it to automatically analyzing injuries.

منابع:

anjomanid.ir/winner-ifpublicvalue2016
ifdesign : ifworlddesignguide.com

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram