ایو سن لوران

رده : بیوگرافی, طراحی مد و لباس (فشن), وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

ایو سن لوران

ایوسن لوران نامی آشنا برای بسیاری از افراد شیک‌پوش و علاقه‌مند به است. نام این فرانسوی جایگاه خاصی در صنعت مد دارد.
ایو-هنری-دونات-ماتیو سن لوران (به فرانسوی: Yves-henri-donat-mathieu Saint Laurent)‏ (۱ اوت ۱۹۳۶ – ۱ ژوئن ۲۰۰۸) طراح لباس بنام فرانسوی بود که کارهایش، تاثیر به‌سزایی در صنعت مد لباس در نیمه دوم قرن بیستم برجای گذاشت. او به‌خاطر مرسوم نمودن شلوار زنانه برای مناسبت‌های مختلف و همچنین طراحی کت و شلوار اسموکینگ برای زنان، شهرت یافت.

از خانواده‌ای فرانسوی‌ تبار در شهر اوران واقع در الجزایر، مستعمره سابق فرانسه، متولد شد. او در سن ۱۷ سالگی زادگاه خود را ترک کرد و برای دنبال کردن حرفه طراحی جامه‌های تماشاخانه‌ای و لباسهای زنانه به پاریس مهاجرت نمود. سن لوران برای مدت کوتاهی به تحصیل در یک آموزشگاه پرداخت و در ۱۷ سالگی جایزه اول مسابقه‌ای بین‌المللی برای طراحی یک لباس کوکتل را از آن خود کرد. در پاریس نخستین طرح‌های خود را به مدیر مجله ووگ (Vogue) که یکی از معروف‌ترین مجلات مد است، ارائه نمود و پس از آنکه مدیر مجله برخی طرحهای سن لوران را به کریستاین دیور (یکی از طراحان بزرگ مد) نشان داد، او بلافاصله به عنوان دستیار دیور استخدام شد.

سن لوران به عنوان تحت‌الحمایه دیور، در سن ۲۱ سالگی، و به هنگام مرگ دیور، طراح اصلی شرکت خانه دیور در سال ۱۹۵۷ میلادی شد و پس از معرفی جامه ذوزنقه‌ای برای کلکسیون دیور در سال ۱۹۵۸، پلیورهای یقه اسکی خوش‌پوشی به سبک بیتنیک روز و ژاکت‌های چرمی مشکی خزداری را به سال ۱۹۶۰، ارائه کرد. در همان سال برای خدمت وظیفه عمومی، به ارتش فرانسه پیوست که در پی آن دستخوش ناراحتی‌های عصبی و روحی گردید و طراح مد مارک بوهان جای او را در خانه دیور گرفت.


سن لوران در سال ۱۹۶۲ میلادی، سالن طراحی لباس خود را با نام خانه ایو سن لوران افتتاح کرد و در مدت زمان کوتاهی به یکی از تاثیرگذارترین طراحان مد پاریس تبدیل شد. او پوشیدن شلوار را توسط زنان، (در طرح‌های شهری و محلی) باب نمود و با تغییر قواره و ترکیب جامه‌های مخصوص مردان و تبدیل آن به جامه‌های زنانه، استاندارد جدیدی برای دنیای طراحی لباس خلق کرد. طراحی کت وشلوارهای زسمی نظیر اسموکینگ (تاکسیدوی زنانه) برای بانوان، از جمله ابتکارات و ‌های او بود. سن لوران همچنین در سال ۱۹۷۷ عطر محبوب اوپیوم را به بازار ارائه داد.

ایو سن لوران چهل سال تمام به آفرینش هنری در عرصهٔ لباس، عطر و اشیاء زینتی پرداخت. وی بخاطر ایجاد دگرگونی‌هایی عمیق در صنعت جهانی مد لباس و نوع لباس‌هایش که متناسب با تغییر نقش اجتماعی زنان در جامعه غرب بود، به شهرتی جهانی رسید. از جمله طرح‌های او می‌توان لباس عروسی فرح دیبا، همسر محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران را نام برد.

لوران ایده‌های خلاقانه‌ای را به صنعت مد معرفی کرد از جمله طراحی کت و شلوارهای شیک زنانه که در زمان خود اقدامی انقلابی بود. این طراح لباس فرانسوی که در کشور الجزایر متولد شده ناجی زنانی شد که می‌خواستند در عین آراستگی، کار و فعالیت اجتماعی کنند. پیئربرژه، یکی از دوستان قدیمی او اعتقاد دارد که ایو سن لورن با مد کردن شلوار، به زنان تحرک و قدرت بخشید. لباس‌های او در حقیقت متناسب با تغییر نقش اجتماعی زنان در جامعه بود.


این هنرمند تیزبین توجه به لباس‌های کشورها و فرهنگ‌های دیگر را فراموش نکرده و برای طراحی بسیاری از لباس‌هایش، از طرح و سبک لباس‌های فرهنگ‌های ناآشنا الهام گرفته است.
سن لوران می گفت: “من برای طرحهایم از بدن زنان الهام می گیرم. انرژی و خلاقیتی که در کارم دیده می شود از همان جا نشات می گیرد.”
سن لوران مخترع بزرگی بود و به احیای “اوت کوتور” کمک کرد. او از جمله اولین طراحان مد لباس بود که از خلق لباس های خاص برای افراد خاص پافراتر گذاشت و پوشاک “شیک” برای مردم کوچه و بازار هم ارائه کرد.
سن لوران در طی حدود نیم قرن فعالیت هنری، لباس شمار زیادی از شخصیت های و چهره های نامی جهان را طراحی کرد. او از جمله مامور شد لباس عروسی فرح پهلوی، همسر شاه فقید ایران را طراحی کند.

وی در سال ۲۰۰۲ میلادی خود را بازنشسته کرد و در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۰۸ در خانه‌اش در شهر پاریس درگذشت.

References:
www.ysl.com
www.wikipedia.org
www.bergdorfgoodman.com
www.baniform.ir
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

دیدگاه شما:


Loading Facebook Comments ...
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram